مسابقات بین المللی رباتیک و هوش مصنوعی فیراکاپ آزاد ایران

اختاپوس رباتیک!

به اشتراک بگذارید:
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp

این ربات نرم‌تن قابلیت‌های منحصر به فردی دارد.
در طبیعت جاندارانی وجود دارند که بدون اسکلت خارجی یا اعضای صلب هستند که به آن‌ها نرم‌تنان گفته می‌شود. اختاپوس یا هشت‌پا یکی از معروف‌ترین این جانوران است که در محیط‌های آبی مثل دریا و اقیانوس زندگی می‌کند
شاید تصور شود که نرم‌تنان به علت نداشتن اسکلت سخت از نظر فیزیکی ضعیف هستند، اما این موضوع صحیح نیست. اختاپوس با انقباض و انبساط ماهیچه‌های متعدد خود قابلیت وارد کردن نیروهای بزرگی به محیط اطراف خود را دارد، و همین نیرومندی از او یک شکارچی دریایی ساخته است!
در سال ۲۰۱۶ تیمی از محققان رباتیک ایتالیایی به ساختن رباتی با الهام از اختاپوس دست زدند. مهم‌ترین چالش پیش رو، شبیه‌سازی بازوهای اختاپوس با مواد مصنوعی بود. این کار به کمک آلیاژهایی انجام شد که با رد شدن جریان برق منقبض و منبسط می‌شدند و می‌توانستند حرکات بازوهای اختاپوس را شبیه‌سازی کنند. اختاپوس رباتیک طراحی شده ابتدا توانست کف محیط آبی راه برود و در قدم بعدی شنا کند.
چنین ربات‌هایی که به هدف حرکات نرم ساخته می‌شوند می‌توانند کاربردهای زیادی داشته باشند. برای مثال در زمین‌های ناهموار یا شرایط سخت قادر به حرکت و مانوور باشند.

مسابقات فیراکاپ آزاد ایران
درباره ما
کمیته ملی رباتیک جمهوری اسلامی ایران (فیرا) به صورت رسمی در آبان ماه 1392 تشکیل شده است. این کمیته با همکاری فدراسیون جهانی رباتیک فیرا، امیدوار است که به جوانان برای درک بهتر از مفاهیم علمی و سیر تکاملی تکنولوژی کمک کند. فیرا معتقد است که برخی از این علاقه مندی ها، باعث افزایش مهارت های علمی و مهندسی می شود که در نهایت به نتایج تحقیقاتی می انجامد که به انسان ها در راه های مختلف خدمت رسانی می کند.
تماس با ما
۲۰۲۰ © کلیه حقوق این سایت متعلق به کمیته ملی رباتیک جمهوری اسلامی ایران فیرا می‌باشد.