مسابقات بین المللی رباتیک و هوش مصنوعی فیراکاپ آزاد ایران

مقلدی بی‌نظیر!

به اشتراک بگذارید:
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp

این ربات انسان‌نما تقلید از انسان را به سطوحی جدید برده است.
ربات‌های انسان‌نما علاوه بر ظاهری شبیه به انسان، باید سعی کنند حرکات و رفتاری شبیه انسان نیز داشته باشند. هدف عمدۀ این ربات‌ها شبیه‌تر شدن به ظاهر و عملکرد انسان است، چرا که با نزدیک شدن هر چه بیشتر به انسان، می‌توانند کارهایی را انجام دهند که ما انسان‌ها انجام می‌دهیم و به شیوه‌ای که ما انجام می‌دهیم.
کمپانی ژاپنی تویوتا که ربات معروف آسیمو را طراحی و ساخته، از سال‌ها پیش بر روزی پروژه‌ای کار می‌کند که بر تقلید ظریف حرکات انسان از سوی ربات انسان‌نما تمرکز دارد. جدیدترین محصول این پروژۀ تحقیقاتی، ربات T-HR3 است. این ربات قابلیت‌های حیرت‌انگیزی در تقلید رفتار و حرکت انسان دارد!
این ربات که می‌تواند توسط یک دستگاه پیچیدۀ واقعیت مجازی یا VR کنترل شود، شامل درجات آزادی بسیار زیادی است که به کنترل‌گر اجازه می‌دهد بتواند حرکاتی نرم و ظریف را با این ربات اجرا کند. برای مثال این ربات می‌تواند به شیوه‌ای بسیار طبیعی و ظریف انگشتانش را تکان دهد، که به او این امکان را می‌دهد که یک سکه را از روی زمین بردارد یا به نحوی بسیار طبیعی با فردی دیگر دست بدهد. آخرین پیشرفت این ربات توانایی راه رفتن به شیوه‌ای بسیار نرم و طبیعی است.
نکتۀ جالب دیگر در طراحی این ربات توانایی انتقال حس از قبیل فشار و گرما به فرد کنترل‌کننده است. این موضوع به کنترل‌گر امکان احساس متقابل تجربۀ ربات از محیط را می‌دهد. تویوتا امیدوار است که با توسعۀ این پروژه بتواند به ربات‌های انسان‌نمایی هرچه طبیعی‌تر دست یابد.

مسابقات فیراکاپ آزاد ایران
درباره ما
کمیته ملی رباتیک جمهوری اسلامی ایران (فیرا) به صورت رسمی در آبان ماه 1392 تشکیل شده است. این کمیته با همکاری فدراسیون جهانی رباتیک فیرا، امیدوار است که به جوانان برای درک بهتر از مفاهیم علمی و سیر تکاملی تکنولوژی کمک کند. فیرا معتقد است که برخی از این علاقه مندی ها، باعث افزایش مهارت های علمی و مهندسی می شود که در نهایت به نتایج تحقیقاتی می انجامد که به انسان ها در راه های مختلف خدمت رسانی می کند.
تماس با ما
۲۰۲۰ © کلیه حقوق این سایت متعلق به کمیته ملی رباتیک جمهوری اسلامی ایران فیرا می‌باشد.