مسابقات بین المللی رباتیک و هوش مصنوعی فیراکاپ آزاد ایران

پهپادهای مین‌یاب

به اشتراک بگذارید:
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp

بعضی مهمان‌های ناخواندۀ جنگ، با اتمام آن هم سر جای خود می‌مانند.
یکی از بزرگترین معضلات هر کشوری پس از تمام شدن جنگی خانمان‌سوز، پاکسازی مین‌های عملیاتی است. این مین‌ها که در مناطق مختلفی کاشته شده و به حال خود رها می‌شوند، می‌توانند تا دهه‌ها در سکوت پنهان مانده و قربانی بگیرند. در مناطقی از افغانستان، ویتنام و کشور عزیزمان ایران نیز هنوز با گذشت دهه‌ها از آخرین جنگ، مین‌های متعددی به صورت تهدید بالقوه وجود دارند. به گفتۀ یونیسف، از سال 1975 میلادی، بیش از 1 میلیون نفر توسط انفجار مین کشته شده‌اند و تخمین زده می‌شود که هر ماه 800 نفر در سراسر دنیا به این علت از بین می‌روند. تخمین زده می‌شود که در 64 کشور در اقصی نقاط مختلف جهان، رقم باورنکردنی حدود 110 میلیون مین قابل انفجار در زیر زمین مدفون است.
این مساله پاکسازی مین‌ها را حائز اهمیتی حیاتی می‌کند. مدت‌هاست که پاکسازی مین به شیوه‌های پرریسک مثل استفاده از فلزیاب انجام شده است. اما اکنون، محققان رباتیک امیدوارند که بتوانند به کمک تکنولوژی‌های جدید و پهپادها، این مسالۀ بغرنج را هر چه زودتر حل کنند.
در حال حاضر، شرکت رباتیک هلندی Mine Kafon و دانشگاه Binghampton نیویورک، دو تیم تحقیقاتی برجسته در این زمینه هستند. ماین کافن که اولین اخبار دربارۀ پهپاد ردیاب مین خود را در سال 2016 منتشر کرد، به زودی اولین سری پهپادهای خود با این کاربرد را روانۀ بازار خواهد کرد. از طرف دیگر، دانشگاه بینگهمپتن موفق به توسعۀ تکنولوژی جدیدی شده است که به پهپادهای معمولی و ارزان اجازه می‌دهد با گشت زنی بر فراز یک محوطه، آن را اسکن کرده و با استفاده از دوربین حرارتی، حتی بتوانند مین‌هایی که بسیار سخت ردیابی می‌شوند – مثل مین پروانه‌ای شوروی که حتی با فلزیاب قابل ردیابی نیست – را پیدا کنند.
چند ویدئوی معرفی این پهپادها را با هم ببینیم.

مسابقات فیراکاپ آزاد ایران
درباره ما
کمیته ملی رباتیک جمهوری اسلامی ایران (فیرا) به صورت رسمی در آبان ماه 1392 تشکیل شده است. این کمیته با همکاری فدراسیون جهانی رباتیک فیرا، امیدوار است که به جوانان برای درک بهتر از مفاهیم علمی و سیر تکاملی تکنولوژی کمک کند. فیرا معتقد است که برخی از این علاقه مندی ها، باعث افزایش مهارت های علمی و مهندسی می شود که در نهایت به نتایج تحقیقاتی می انجامد که به انسان ها در راه های مختلف خدمت رسانی می کند.
تماس با ما
۲۰۲۰ © کلیه حقوق این سایت متعلق به کمیته ملی رباتیک جمهوری اسلامی ایران فیرا می‌باشد.